Czy można nauczyć się jogi bez instruktora?

2023-03-31
Czy można nauczyć się jogi bez instruktora? Joga to wyjątkowy rodzaj aktywności fizycznej, gdzie niezwykle ważną rolę odgrywa element skupienia, wewnętrznej harmonii. Same ćwiczenia nie wydają się szczególnie skomplikowane. Czy zatem można ich nauczyć się bez pomocy instruktora?
 
 

Czy można samemu ćwiczyć jogę?

Oczywiście, że można. Zdecydowana większość osób ćwiczy samodzielnie, w zaciszu domowym czy w terenie przy sprzyjającej pogodzie. Problemem może być tylko wykonanie pierwszego kroku – nauka asan, właściwego oddechu, kontrola prawidłowych pozycji. Czy wystarczy do tego poradnik w formie książki lub filmu w internecie? Instruktorzy mają sporo wątpliwości.
 

15 minut dziennie dla zdrowia i relaksu

Joga to korzyść dla mięśni, kręgosłupa, sylwetki i oczywiście umysłu. Kwadrans dziennie poświęcony na praktykowanie jogi wydaje się śmiesznie krótki w porównaniu z typowym treningiem sportowym trwającym na ogół nie krócej niż 45 minut. A jednak te minuty poświęcone na wykonywanie kilku asan i prawidłowe oddychanie mogą dać ci o wiele więcej niż intensywny trening „do siódmych potów”.
 

Co da ci joga?

  • Poprawę wydolności organizmu – całe ciało wzmacnia się, staje się bardziej elastyczne i gibkie, przez co mniej podatne jest na urazy.
  • Harmonijny rozwój całego ciała – w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych, joga nie pozwoli „zapomnieć” o jakiejś grupie mięśniowej.
  • Piękną sylwetkę, płynność poruszania się – większość pozycji w jodze wymaga tzw. wydłużonego kręgosłupa, czyli szczególnej dbałości o właściwą postawę. Odległości między kręgami zwiększają się, niwelowane są naciski na krążki międzykręgowe. Czujemy się wyżsi i smuklejsi.
  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców, obręczy barkowej, napięć mięśniowych.
  • Zmniejszenie stresu, sposób na wyciszenie emocjonalne – joga jest świetnym sposobem na zdystansowanie się od natłoku wydarzeń każdego dnia.
 

Co może sprawiać problem przy samodzielnej nauce?

·      Poprawność wykonywanych asan (pozycji). Mimo iż na filmikach instruktażowych wyglądają na dość proste, to jednak wyuczenie się takiej pozycji, która pozwoli na swobodne, głębokie oddychanie i względną wygodę, dla osoby absolutnie początkującej może być trudne. Lepiej skorzystać z doświadczenia innej osoby ćwiczącej lub instruktora, który skoryguje błędy już na samym początku.
·      Dobór takich asan, które sprawdzą się na samym początku ćwiczenia jogi i przyniosą pożytek zamiast szkód.
·      Umiejętność skupienia się, koncentracji na wykonywanym ćwiczeniu – dla osób przyzwyczajonych do dynamicznej formy ruchu nauczenie się spokoju i poszukiwania w nim harmonii może nie być wcale takie łatwe. Osoby początkujące często przyznają, że mają odruch nieustannego kontrolowania czasu, zamiast skoncentrować na własnych odczuciach i poprawności.
 

Od czego zacząć?

·      Wygodny strój i mata do ćwiczeń – to podstawa. Nie musisz od razu kupować profesjonalnej maty, na kilka pierwszych sesji wystarczy turystyczna karimata czy rozłożony koc. Warto jednak pamiętać, że funkcją maty jest przede wszystkim zapewnienie stabilności (dlatego powinna mieć warstwę antypoślizgową i izolacji od chłodnego podłoża (w cieple mięśnie i stawy są bardziej elastyczne).
·      Przewietrzone, spokojne pomieszczenie z dala od urządzeń, które mogą nas rozproszyć – telefon, laptop, telewizor wyłączone lub w ogóle poza zasięgiem wzroku i słuchu.
·      Naukę jogi zazwyczaj dzieli się na pracę z oddechem i pracę z ciałem. Oddech – zdaniem instruktorów – lepiej ćwiczyć rano, natomiast nauka asan łatwiejsza jest po południu, kiedy całe ciało jest już bardziej „rozruszane”.
·      Lepiej częściej i krócej niż rzadziej i dłużej. A zatem lepsza codzienna krótka sesja jogi niż dłuższe co dwa, trzy dni.
·      Zacznij od wykonania kilku najprostszych asan, takich jak pozycja kota i krowy, pozycja kobry, skłon w przód, pozycja psa z głową w dół czy pozycja góry. Każda z nich ma doskonały wpływ na rozciągnięcie i rozluźnienie stawów i mięśni. Ważne, aby ćwiczyć je naprawdę spokojnie i w każdej z pozycji wykonać kilka głębokich, rozluźniających oddechów. To nie jest ćwiczenie siłowe czy akrobatyczne, to jest pozycja, którą organizm ma polubić i poczuć jej dobroczynne właściwości.
 
Mata to nie tylko miejsce do ćwiczenia jogi. To wszechstronny sprzęt, który możesz wszędzie ze sobą zabrać. Koniec z wymówkami – trening jest w zasięgu ręki.
Przeczytaj u nas na blogu: Trening na macie

 
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Super
2024-04-08
Produkt ok ale czas dostawy przekładany prawie o 2 tyg kiepski dodatkowo rowalone kartony i brak części które byly dosyłane na na kolejne 2 razy to kiepska tam logistyka
pixel