Słaby punkt – odcinek lędźwiowy kręgosłupa
2023-04-08
Kolejny etap naszej podróży po mapie słabych punktów organizmu, które zdecydowanie zbyt często dają o sobie znać uporczywym bólem. Tym razem dół pleców.
Staw ramienny – jego kontuzja może skutecznie utrudnić treningi w wielu dyscyplinach sportowych.
Przeczytaj u nas na blogu: Słaby punkt: staw ramienny
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa – co jest z nim nie tak?
Składa się z 5 kręgów o najbardziej masywnej budowie. Piąty kręg łączy się z kością krzyżową. Ten odcinek kręgosłupa musi znosić naprawdę duże obciążenia, a nie ułatwiamy mu zadania, jeśli dźwiga nadprogramowe kilogramy lub mamy osłabione mięśnie głęboki i sporą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej czy stojącej.- Jedną z najczęstszych przyczyn bólu i schorzeń kręgosłupa jest dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Zazwyczaj nie daje początkowo ostrych objawów, rozpoczyna się od pobolewania po wysiłku fizycznym, długim marszu czy staniu albo spaniu na nowym łóżku. Ból ustępuje, a potem znowu powraca, często w mocniejszej formie, co wiele osób określa jako „wypadnięcie dysku”.
- Ostrzejszy ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być wywołany przez przeciążenia skutkujące naderwaniem więzadeł czy mięśni. To efekt gwałtownego ruchu, dźwignięcia dużego ciężaru w niewłaściwej pozycji. Ból utrzymuje się przez kilka tygodni, ale z czasem jest coraz słabszy. Powinien być jednak nauczką, aby nie szarżować przy pewnych czynnościach.
- Rwa kulszowa – to charakterystyczny ostry ból promieniujący od kręgosłupa do nogi z towarzyszącym mu drętwieniem czy mrowieniem. Częstą przyczyną jest wyziębienie organizmu, ale też nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów na prostych nogach z jednoczesnym skrętem tułowia.
- Kolejne i to całkiem poważne schorzenie to złamanie kompresyjne kręgu. Kręgosłup to przecież zbiór kości, które mogą ulec pęknięciu. Dochodzi do niego często, gdy osoba choruje na osteoporozę znacznie osłabiającą strukturę kości. Ból jest silny i promieniujący na boki i nieco do dołu. I nie musi być efektem szczególnie silnego uderzenia. Choć z całą pewnością jakiś uraz go poprzedza.
Jak dbać o kręgosłup?
-
Wzmacniać mięśnie głębokie
-
Nauczyć się techniki prawidłowego podnoszenia ciężarów z ziemi.
-
Odciążyć, czyli schudnąć, jeśli mamy nadwagę
-
Spacerować, chodzić po schodach
-
Włączyć ćwiczenia rozluźniające w trakcie dnia
Staw ramienny – jego kontuzja może skutecznie utrudnić treningi w wielu dyscyplinach sportowych.
Przeczytaj u nas na blogu: Słaby punkt: staw ramienny
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2023