Słaby punkt – nadgarstek

2023-05-16
Słaby punkt – nadgarstekOstatni punkt na mapie słabości ludzkiego organizmu. Nadgarstek. Pracuje codziennie i to ciężko. Kiedy jest kontuzjowany, to jesteśmy „jak bez ręki”. I to dosłownie.
 

Skomplikowana budowa nadgarstka

Składa się z wielu stawów, większych i mniejszych kości, więzadeł i ścięgien, które współpracują ze sobą po to, abyśmy mogli wykonywać niezwykle precyzyjne ruchy na boki, do góry i do dołu oraz skrętne. I chociaż wydaje się, że to dłoń odpowiada za wszystkie skomplikowane ruchy, to wystarczy na moment chociaż unieruchomić rękę w nadgarstku i spróbować otworzyć kluczem drzwi lub podrapać się po łopatce. Albo zrobić milion innych codziennych czynności. Siła i elastyczność nadgarstka to efekt jego wyjątkowej budowy, m. in. ośmiu maleńkich kosteczek o uroczych nazwach takich jak łódeczkowata czy księżycowata.

Najczęstsze urazy i uszkodzenia nadgarstka

Ból nadgarstka może pojawić się po kontuzji, ale może być też wynikiem postępujących zmian zwyrodnieniowych lub przedłużającego się przeciążenia. Niestety, jeśli nadgarstek boli, to wpływa to na funkcjonowanie całej kończyny górnej. Najczęstsze przyczyny bólu to:
  • Zbyt długie i obciążające wykonywanie pracy manualnej, także pracy przy komputerze.
  • Złamanie którejś z kości nadgarstka na skutek urazu, np. uderzenia czy wybicia dłoni przy gwałtownym opieraniu się o podłoże podczas upadku. Szczególnie często spotyka to początkujących rolkarzy, łyżwiarzy czy narciarzy, ale zdarzyć może się każdemu, kto poślizgnie się na chodniku czy podłodze.
  • Zmiany zwyrodnieniowe powstają na skutek niszczenia chrząstek i w ich efekcie tworzenia się narośli kostnych, które ograniczają ruchomość stawu.
  • Choroby reumatyczne – postępujące zmiany w kościach, także tkankach miękkich skutkują długotrwałym bądź okresowym bólem nierzadko związanym ze zmianami pogodowymi.
 

Czego nie lubi nadgarstek?

  • Długotrwałego wykonywania określonego ruchu powodującego przeciążenie więzadeł i ścięgien, np. podczas gry w tenisa, ale także szlifowania drewna, leczenia zębów pacjenta czy jakiejkolwiek innej czynności wymagającej stałego ułożenia przedramienia i dłoni.
  • Wykonywania obszernych ruchów z obciążeniem bez choćby minimalnej rozgrzewki. Wystarczy przyjrzeć się, jaką pracę wykonują nadgarstki podczas ćwiczeń z hantlami. Muszą stabilizować ustawienie całego przedramienia i dłoni, aby ciężki przedmiot nie spadł nam na głowę czy tułów. Jeśli podczas takiego ruchu choćby na chwilę drgniemy, to właśnie nadgarstek musi utrzymać ciężar. I bardzo możliwe, że taką „akcję ratunkową” będziemy dość długo odczuwali.

Czym jest cieśnia nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to inaczej neuropatia uciskowa spowodowana uciskiem nerwu pośrodkowego podczas przemieszczania się przez kanał nadgarstka. Pierwsze objawy to ból, drętwienie i mrowienie najczęściej w kciuku, palcu wskazującym i palcu środkowym. Kolejny objaw to wyraźne osłabienie ręki, niemożność silnego chwytu, gorsza koordynacja ruchowa. Charakterystyczne jest to, że pierwsze objawy pojawiają się w nocy, a w trakcie dnia ustępują. Dlatego często je lekceważymy, bo uważamy, że ręka w nocy zdrętwiała, gdyż źle ją ułożyliśmy czy przycisnęliśmy ciężarem swojego ciała. Z czasem objawy będą odczuwalne również w trakcie dnia, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędzamy, wykonując ręką jeden typ czynności
 

Jak chronić się przed kontuzjami?

  • Daj odpocząć nadgarstkowi, zmieniaj typowe ułożenia dłoni podczas trzymania telefonu, długiego prowadzenia samochodu, czytania książki, grania na instrumencie.
  • Postaraj się zwracać uwagę na ułożenie dłoni, kiedy zasypiasz (i jeszcze jesteś w stanie to kontrolować). Zadziwiająco dużo osób ma tendencję spać ze zgiętymi nadgarstkami (najczęściej do przodu). Zdecydowanie lepsza jest swobodna pozycja wyprostowana.
  • Sięgnij po profesjonalne opaski uciskowe, możesz używać ich podczas uprawiania sportu, ale i w codziennych czynnościach.
  • Nie rezygnuj z zakładania ochraniaczy na ręce podczas jazdy na rolkach czy desce. Nie zostały wymyślone tylko dla dzieci, a ich zadaniem jest chronić nadgarstek przed mocnym uderzeniem, a nie tylko skórę dłoni przed obtarciem.
 
Kiedy boli staw ramienny, na długo jesteśmy wyłączeni z wielu aktywności sportowych. Lepiej więc nie dopuszczać do kontuzji…
Przeczytaj u nas na blogu: Słaby punkt: staw ramienny
 
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8262 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Długi czas dostawy, tydzień od przygotowania przesyłki. Poza tym wszystko OK.
2024-04-13
Ok
pixel