Roller – moda czy konieczność?

2022-09-30
Roller – moda czy konieczność? Pojawił się jako ciekawy gadżet leczniczo-treningowy i dość szybko zyskał wiernych fanów. Nie da się ukryć – jest wygodny, prosty w użyciu i skuteczny. Pod warunkiem, że umiemy go stosować.
 

Do czego służy roller?


Do wykonywania automasażu z pomocą specjalnego wałka wykonanego z gumy lub z pianki. Walki różnią się wielkością, kształtem, twardością – w zależności od formy mają różne zastosowanie. Celem takiego masażu jest pobudzenie i rozluźnienie powięzi, czyli tkanki, która otacza nasze mięśnie i stawy. Tradycyjny masaż wykonywany przez specjalistę ukierunkowany jest na pracę z mięśniami. Rozciąganie – niezbędny element każdego treningu – również poświęcony jest mięśniom i stawom, poprawia ich elastyczność, ukrwienie, likwiduje przykurcze. A roller właśnie stanowi doskonałe uzupełnienie rozciągania i masowania.


Czym jest masaż powięziowy?


Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która otacza wszystkie mięśnie, organy, struktury kostne naszego ciała, tworząc sieć scalającą i wspierającą zintegrowane funkcjonowanie wszystkich układów naszego ciała. Ta na pozór ledwo widoczna błoniasta struktura jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i funkcjonowania. Masaż powięziowy ma na celu relaksacyjne i regeneracyjne oddziaływanie właśnie na tę niezwykłą strukturę. Pozwala pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii, złagodzić napięcia wynikające choćby z przeciążeń podczas treningów czy codziennego funkcjonowania.

Jaki roller wybrać?


Rolki różnią się kształtem i twardością. Wybierając właściwy, warto kierować się następującymi wskazówkami:
  • Jeżeli jesteś osobą początkującą, zacznij od wałka bez wypustek o średniej twardości. Prowadzi się go dosyć łatwo i nie zada dużego bólu.
  • Jeżeli jesteś przyzwyczajony do rolowania, znasz uczucie ucisku na poszczególne partie ciała, możesz sięgnąć po twardszy wałek, który lepiej rozmasuje mięśnie.
  • Wałki z wypustkami służą do bardziej precyzyjnego automasażu, ponieważ oddziałują na bolesne punkty, gdzie czujemy szczególne napięcie. Nie jest to jednak już tak łagodny i bezbolesny masaż, jak ten wykonywany miękkim, gładkim wałkiem.
  • Do rolowania dolnej części pleców, gdzie bardzo wiele osób odczuwa szczególnie bolesne napięcia, doskonale sprawdzają się wałki w postaci podwójnych piłek (duo ball). Omijają części kostne i kręgosłup, a precyzyjnie rozmasowują mięśnie przykręgosłupowe.
  • Piłeczki o średnicy od 6 do 10 cm świetnie nadają się do masażu niewielkich części ciała – szyi, stopy, ramion, ścięgna Achillesa itd.
 

Kiedy stosować roller?

  • Najczęściej sięgamy po niego po treningu podczas sesji rozciągania. To dobry moment, aby pozbyć się napięć w mięśniach i wspomóc ich regenerację.
  • Rolowanie przed treningiem pozwoli pozbyć się uczucia sztywności, rozgrzać i przygotować mięśnie do wysiłku. Ważne jest, aby takie rolowanie nie trwało długo, bo celem nie jest rozluźnianie mięśni, lecz ich pobudzenie.
  • Rolowanie jako osobna sesja – jak najbardziej jest to wskazana forma automasażu. Możesz go wykonać o dowolnej porze dnia. Nie roluj dłużej niż 3 minuty jednej części ciała. Stosuj przynajmniej 24-godzinną a nawet 48-godzinną przerwę między masażami tych samych grup mięśniowych.

Jak rolować, aby sobie nie zaszkodzić?

  • Stopniowo przyzwyczajaj się do rolowania – zacznij od krótszych i delikatnych sesji wykonywanych miękkim wałkiem.
  • Omijaj miejsca szczególnie wrażliwe – strefy pod kolanem, obszary, gdzie tylko skóra chroni kości, np. piszczelowe. Nie rolujemy też miejsc bolesnych, gdzie może rozwijać się stan zapalny.
  • Jeżeli rolowanie wywołuje ból, nie pogłębiaj go.
  • Rolowanie jednej partii ciała powinno trwać maksymalnie 3 minuty.
  • Roluj powoli, prowadź wałek w górę i w dół wzdłuż mięśnia.
  • Drętwienie, zaburzenia czucia – to sygnał do zaprzestania rolowania.
  • Nie rolujemy miejsc z urazami – otwartymi ranami, oparzeniami, zmianami skórnymi. Również nie rolujemy miejsc, gdzie mamy krwiaki (siniaki) – może to doprowadzić do niebezpiecznego oderwania się skrzepu i w rezultacie zatoru.

Czy używanie rollera jest konieczne?


Konieczne nie jest, bo jeszcze kilka lat temu niewiele osób sięgało po rollery i… jakoś żyło. Fizjoterapeuci jednak znają dobroczynną moc wałków już od bardzo dawna. Nic dziwnego, że sięgnęło po nie tyle osób, a na rynku pojawiło się mnóstwo producentów tych przydatnych gadżetów.

 
Zrób coś dla swojego samopoczucia. Poczuj się młodszy i sprawniejszy. Możesz to zrobić w każdym wieku.
Przeczytaj u nas na blogu: Ćwiczenia, które cię odmłodzą
 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9361 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
Super
2024-09-14
.
pixel