Rodzaje worków treningowych

2017-12-16
Rodzaje worków treningowych

Rodzaje worków treningowych

Wiele osób jest przekonanych, że trening na worku treningowym jest zarezerwowany dla osób ćwiczących sporty walki. Okazuje się jednak, że jest to dość uniwersalny sprzęt treningowy, który pomaga budować formę.  Trening z wykorzystaniem worka pomaga spalić tkankę tłuszczową, ale również doskonale rozładowuje emocje. Na rynku dostępnych jest wiele opcji worków bokserskich, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup. Przede wszystkim należy określić do jakich treningów będzie nam służył. Spośród jakich worków treningowych możemy wybierać? Zapraszamy do artykułu.

Worek treningowy klasyczny

Worek klasyczny to zdecydowanie najczęściej wybierany i znany wariant worków treningowych. Ma postać walca, który zawieszany jest z pomocą wytrzymałych łańcuchów przy suficie. Worek to nic innego jak pokrowiec oraz wypełnienie. Pokrowce najczęściej wykonane są zplawilu lub innych materiałów skóropodobnych, ale dostępne są też takie wykonane ze skóry naturalnej. Wypełnienie stanowią najczęściejścinki materiałów, piasek lub odpadki kaletnicze. Pokrowce od góry są zamykane na zamek błyskawiczny lub na sznurowanie, które w praktyce okazują się wytrzymalsze.

Wybierając worek klasyczny warto brać pod uwagę oczywiście jakość wykonania. Należy zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonany oraz rodzaj wypełnienia. Ważna jest również waga worka, ponieważ ta wpływa na jego twardość. Poza tym istotną kwestią jest długość worka. Dłuższe modele pozwalają trenować zarówno niskie, jak i wysokie wykopy. Znane wśród sportowców są worki bokserskie klasyczne marki busido, które łączą w sobie wysoką jakość oraz atrakcyjną cenę.

Worek treningowy hakowy

Worki hakowe, nazywane również profilowanymi to zdecydowanie mniej popularna wersja worków klasycznych. Służą one konkretnie do trenowania ciosów hakowych i podbródkowych. Umożliwia to specjalny kształt worka, który posiada mniejszą średnicę na dole, a większą u góry. Worki hakowe występują w różnych długościach, która mieści się w przedziale od 80 do 160 cm. Dostępne są również modele o zróżnicowanej wadze, która waha się od 20 do 100 kg.

Worek do treningu MMA

Ten wariant worków bokserskich dedykowany jest przede wszystkim osobom trenującym mieszane sztuki walki. Pozwala na trening w stójce, ale dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu idealnie sprawdza się też jako sprzęt pomagający doskonalić rzuty i techniki parterowe. Worek ma kształt zbliżony do ludzkiej sylwetki, co pozwala wyobrazić sobie, że mamy do czynienia z prawdziwym przeciwnikiem. Wyprofilowanie to umożliwia także wygodne chwytanie i wykonywanie rzutów oraz innych ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie obręczy barkowej oraz pleców.

Worek treningowy stojący

Worek stojący składa się z 3 głównych elementów tj. podstawy, słupka oraz tuby. Podstawa zapewnia stabilność i powinna być zawsze wypełniona wodą lub piaskiem, słupek natomiast daje możliwość regulacji wysokości worka, dostosowując ją do potrzeb osoby ćwiczącej. Tuba wykonywana jest z różnych materiałów. Na rynku dostępne są modele w których pianka lub guma obłożona jest hartowanym winylem lub plawilem. Worek stojący sprawdza się do trenowania serii ciosów, poprawiając zwinność oraz szybkość, a także do szlifowania kondycji.

Gruszka treningowa

Najmniejszym dostępnym na rynku workiem treningowym jest gruszka bokserska. Jak sama nazwa wskazuje jego kształt przypomina gruszkę, a sam worek wykonany jest ze skóry. Jej wysokość oscyluje w okolicy 35 cm i najczęściej przytwierdzona jest do platformy. Wbrew pozorom trening na niej nie jest prosty. Służy przede wszystkim do trenowania szybkości rąk, celności oraz refleksu. Odmianą gruszki treningowej jest refleksówka, która różni się budową. Ma postać worka przymocowanego od góry i od dołu specjalnymi linkami. Podczas uderzania worek odbija się, co ma symulować atak przeciwnika. Pomaga trenować szybkość uników oraz refleks.

Worki bokserskie dostępne są w stałej ofercie sklepów treningowych lub wykonywane na zamówienie. Ich koszt waha się w zależności od wariantu od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Wybór zależy od potrzeb i preferencji osoby zainteresowanej zakupem. Do użytku domowego najczęściej wybierane są worki klasyczne, jednak wymagają one kilku metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. Gruszki bokserskie z kolei nie wymagają dużo miejsca, jednak zwykle generują spory hałas, który może przeszkadzać domownikom.

Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9361 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-15
Bardzo prosta instrukcja. Stelaż jak i hamak powyżej 80kg dla jednej osoby. Wykonanie jak za tę cenę bardzo dobre.
2024-09-15
Drabinka jest genialna ma dużo możliwości ćwiczeń szybko dotarła jestem zadowolony kupnem
pixel