Jak skutecznie odstawić słodycze?

2023-05-30
Jak skutecznie odstawić słodycze? Są niezdrowe, utrudniają odchudzanie, zaburzają metabolizm. I chociaż wszystko to wiemy, to jednak walka ze słodyczowym nałogiem jest szczególnie trudna.
 

Dlaczego chcemy jeść słodycze?

Często zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości słodyczy, ale i tak je jemy. Dlaczego? Bo traktujemy jako nagrodę. To przekonanie wynieśliśmy z dzieciństwa, gdy to właśnie słodycze były małym miłym upominkiem od mamy, babci. Słodycze to obowiązkowy składnik paczek mikołajowych, prezentów na urodziny. Nie tylko dobrze smakują, ale też kojarzą się z przyjemnością. Nawet już jako dorosłe osoby nagradzamy się ciachem, czekoladą, batonikiem. Poprawiają nastrój, są po prostu wygodne, a smak cukru sprawia, że zazwyczaj „nawet jeśli są niedobre, to i tak są dobre”.
 

Dlaczego słodycze nam szkodzą?

Powodów jest naprawdę sporo i wszystkie dość poważne:
  • Zawierają dwa bardzo niepożądane składniki – cukry proste i tłuszcze trans. Te substancje nie tylko nie odżywiają naszego organizmu w sposób właściwy, ale też mogą skutecznie upośledzić jego funkcjonowanie.
  • Pozorują uczucie sytości – kiedy jesteśmy zmęczeni, znużeni, batonik jest szybkim ładunkiem energetycznym, dzięki któremu czujemy się lepiej. Jest zdecydowanie wygodniejszy do zjedzenia niż sałatka, posiłek typu kurczak z ryżem. Zwłaszcza jeśli posiłek wymaga przygotowania. A batonik lub drożdżówka to trzy kęsy i po problemie. Problem w tym, że to krótkotrwałe uczucie sytości. Tak właśnie działają cukry proste. Szybko podnoszą poziom cukru we krwi, który równie szybko spada. I po pół godzinie nie ma śladu po sytości. A kalorie zostały dostarczone.
  • Dostarczają wielu kalorii, ale niewielu składników odżywczych. Z całą pewnością nie są dobrym źródłem minerałów i witamin. I nie oszukujmy się – jeśli baton czy ciastko jest o smaku owocowym, niczego to nie zmienia. To nadal tylko baton czy ciastko. Jeżeli szukamy słodyczy o jakiejkolwiek dobrej właściwości, to wybierzmy gorzką czekoladę – to faktycznie jest bogate źródło magnezu i potasu przy niewielkiej ilości cukru.
  • Nie zapominajmy także o próchnicy zębów, która rozwija się właśnie dzięki cukrom zgromadzonym w jamie ustnej. I to wcale nie jest „straszak na dzieci”, to fakt.
 

Jestem chudy, mogę jeść słodycze?

Zdecydowanie nie. Być może w najbliższym czasie nie grozi ci nadwaga, ale wszystkie inne negatywne skutki jedzenia słodyczy, jak insulinooporność, osłabienie organizmu, upośledzenie funkcjonowania narządów – już tak. Nie dostarczasz sobie dobrych składników, zapychasz się słodyczami, trudno będzie osiągnąć dobre wyniki w sporcie czy zbudować muskularną sylwetkę.
 

Jak odstawić słodycze?

Krok 1 – uświadom sobie, dlaczego są szkodliwe
Przeczytaj powyższe informacje, zastanów się, jak często i w jakich ilościach zjadasz słodycze, a mógłbyś zjeść coś o wiele bardziej wartościowego. Nie oszukuj się. Mała czekoladka czy jeden cukierek to też są słodycze. Przemyśl, w ilu posiłkach w trakcie dnia dominuje smak słodki – jogurty, słodzone owsianki, mleczne desery, napoje? Jeżeli praktycznie każdego dnia czujesz smak słodki, to zdecydowanie należy to zmienić.
Krok 2 – po prostu odstaw
Łatwo się mówi, trudniej zrobić? Nie tym razem. Jeżeli spróbujesz zastąpić wszystkie słodkie posiłki takimi, które cukru nie zawierają, szybko przekonasz się, że wcale nie było to takie trudne. Dobra rada: nie gromadź produktów zastępczych słodzonych aspartamem i innymi sztucznymi słodzikami. Nie o to chodzi. Ważne jest, aby twój organizm „zapomniał” słodki smak. Po kilku dniach nie będzie się już o niego upominał. I wtedy tylko od ciebie zależy, czy wytrwasz i nie skusisz się na zjedzenie słodyczy.
Krok 3 - przemyśl strategię „na pokusy”
Słodycze są szczególnie „towarzyskie”, więc dość szybko zdarzy się okazja, gdy będziemy przez kogoś częstowani ciastkiem, czekoladką, kawałkiem tortu. Albo przy miłej kawie z przyjaciółmi usłyszymy, żebyśmy zamówili deser, skoro inni zamawiają. Jakoś trzeba sobie z tym poradzić. Pamiętaj, że jeśli raz na kilka dni zjesz niewielki kawałek ciastka, nic strasznego się nie stanie. Czasem lepiej tak zrobić niż narażać się na obrazę mamy lub teściowej. Po prostu nie jedz słodyczy w domu, a będąc w gościach nie bierz dokładek, nie najadaj się, tylko symbolicznie degustuj.
 

Na zakończenie…

Pamiętaj, że uzależnienie od słodyczy, to naprawdę jest uzależnienie równie poważne jak pociąg do alkoholu czy głód nikotynowy. Jeżeli chcesz się z tym problemem uporać, nie lekceważ go.
 
 

Najbardziej niesportowy i najmniej dekoracyjny element sylwetki – duży brzuch. Jak się z nim ostatecznie pożegnać?
Przeczytaj u nas na blogu: Duży brzuch – duży problem
 
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8262 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Długi czas dostawy, tydzień od przygotowania przesyłki. Poza tym wszystko OK.
2024-04-13
Ok
pixel