Co szkodzi twojej formie?

2022-09-19
Co szkodzi twojej formie?Zła dieta, rozregulowany rytm dnia, stres. To z pewnością są czynniki negatywnie wpływające na samopoczucie i kondycję fizyczną. Co jeszcze nie pomaga w utrzymaniu dobrej formy?
 
Co to znaczy „być w dobrej formie”? Czuć się sprawnym fizycznie, gotowym do sportowych wyzwań, zdrowym i w miarę wypoczętym. Kiedy jesteśmy „w formie” chętnie planujemy spotkania z przyjaciółmi, spontaniczne wyjazdy, szybkie domowe remonty i przemeblowania. Po prostu mamy na to siłę i energię. Choroba czy długotrwały stres powodują, że nasza dobra forma odchodzi w przeszłość, a my czujemy się zniechęceni, zmęczeni i niezadowoleni z siebie.
 
  • Za mało snu

Dla dorosłego człowieka odpowiednia dobowa porcja snu to 7 godzin. Wiele osób narzeka, że z powodu obowiązków rodzinnych i zawodowych nie może sobie pozwolić na taki luksus. A powinniśmy zrobić wszystko, żeby jednak tyle godzin przesypiać. Sen ma kluczowe znaczenie w regeneracji mięśni, układu nerwowego. Przynosi ulgę w chorobie, pomaga walczyć z rozpoczynającymi się infekcjami, przeciwdziała otyłości i cukrzycy, znacząco wpływa na wygląd. Wystarczy popatrzeć na siebie w lustro po zarwanej nocy – opuchlizna, niezdrowy kolor skóry. To tylko powierzchowne skutki braku snu.
 
  • Trening „na zmęczeniu”

Ambitne podejście do treningów zakłada, że plan ma być wykonany „choćby nie wiem co”. W efekcie czasem wykonujemy trening, mimo że nasz organizm w ogóle nie jest do tego przygotowany. I choć już po dwóch ćwiczeniach wiemy, że „słabo wchodzi”, to zrezygnować nie chcemy, bo traktujemy to jak porażkę i przejaw słabej woli. To fatalne podejście. Zdecydowanie lepiej trening przerwać i iść na spacer. Więcej korzyści przyniesie.
 
  • Zwiększanie obciążeń treningowych

Progres w planie treningowym zakłada stopniowe zwiększanie obciążeń – wydłużanie czasu treningu, przyspieszanie ćwiczeń wytrzymałościowych i szybkościowych, zwiększanie ciężaru. Proces ten jednak można przeprowadzić tylko wtedy, gdy organizm jest gotowy na większy wysiłek. Traktowanie zwiększonych obciążeń jako formy mobilizacji czy nawet kary nigdy nie przynosi dobrych efektów, jest pewną drogą prowadzącą do przetrenowania.
 
  • Zbyt rygorystyczna dieta

Podstawą udanej diety, która służy organizmowi, powodując przyrost masy mięśniowej czy utratę tkanki tłuszczowej, jest adaptacja. Organizm musi przyzwyczaić się do rytmu posiłków, liczby kalorii, rodzaju pożywienia. A adaptacja wymaga czasu. Jeśli zaraz po nieopanowanym przejedzeniu się przechodzimy „za karę” w stan głodówki, to serwujemy sobie niezdrową huśtawkę.
 
  • Rozregulowana dieta

„Jedno odstępstwo od diety nie zrobi nic złego” – to często powtarzane słowa, gdy chcemy wytłumaczyć sobie nagłą chęć na coś słodkiego lub fastfood. To prawda, jedno odstępstwo nie jest problemem pod warunkiem, że wcześniej (i później) przynajmniej przez tydzień naprawdę tej diety przestrzegaliśmy, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Bo jeśli takie odstępstwa zdarzają nam się kilka razy w tygodniu, to trudno mówić o przestrzeganiu diety.
 
  • Stres i zniechęcenie

Życie w poczuciu napięcia, niespełnionych oczekiwań, piętrzących się zadań i złych relacji z otoczeniem powoduje stan narastającego stresu. Trudno w takich warunkach ćwiczyć i regenerować, trudno też przestrzegać diety, bo pojawiają się zachcianki na coś słodkiego albo długotrwałe okresy niechęci do jedzenia. O ile nie uporamy się z przyczynami stresu, dość szybko zauważymy spadek formy.
 
  • Brak umiejętności wyciszenia się

To zdolność, którą niewiele osób naprawdę posiada. Wyciszenie się to odcięcie od bodźców, natłoku myśli, czekających spraw i wyzwań. Warto znaleźć swój sposób na psychiczną regenerację. Spacer, zabawa ze zwierzętami, robótki ręczne, prace plastyczne, joga czy medytacja. Każdy sposób jest dobry, o ile przyniesie efekt.
 

Na zakończenie… 70 procent lepsze niż 100?

Czy można dawać z siebie 100 procent na treningu i na 100 procent przestrzegać diety? Kto da radę? Może przez kilka dni przy szczególnie silnej motywacji. Tak naprawdę lepsze efekty osiągniesz, jeśli będziesz przestrzegać diety na 70 procent i na 70 procent trenować. To wystarczająco, aby widzieć efekty i być z siebie zadowolonym. Realne cele zawsze mają przewagę nad tymi zbyt ambitnymi.
 

Piłka lekarska – niedrogi i niezwykle wszechstronny przyrząd treningowy.
Przeczytaj u nas na blogu: Trening z piłką lekarską
 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8263 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
Bardzo długo oczekiwałam na paczkę dopiero po telefonie na infolinię zamówienie ruszyło
2024-04-24
Produkt i obsługa wszystko na wysokim poziomie.
pixel