Street workout i kalistenika – czym się różnią?

2021-07-19
Street workout i kalistenika – czym się różnią? Obie dyscypliny są ogólnorozwojowe, w obu wykorzystujemy obciążenie własnego ciała. A jednak choć w wielu aspektach podobne, nie oznaczają tego samego.
 
Zacznijmy od kalisteniki…

Pierwszeństwo jej się należy choćby z racji wieku. To określenie wywodzi się ze starożytnej Grecji i stanowi połączenie dwóch słów „kallos”- piękno i „sthenos” – siła). I to dążenie nie tylko do poprawy siły organizmu, ale i uzyskania pięknej, proporcjonalnej sylwetki jest w kalistenice nadrzędne. To forma aktywności fizycznej wykorzystująca tylko i wyłącznie masę własnego ciała do treningu i opierająca się na takich ćwiczeniach jak pompki, przysiady, podciąganie na drążku, brzuszki, wyskoki. Jeżeli komuś ten zestaw ćwiczeń kojarzy się ze szkolnym WF-em, to całkiem słusznie. Od pokoleń lekcje wychowania fizycznego czy też zaprawy wojskowej opierają się na kalistenice. I bardzo dobrze, bo w ten sposób można wypracować doskonałą formę ogólną, a koszt takich ćwiczeń jest minimalny. Nie wymagają przecież żadnego sprzętu, tylko trochę miejsca, zdyscyplinowanych ćwiczących i wydającego polecenia instruktora.
 
Street workout – nowe podejście do kalisteniki

Oznacza trening uliczny i takie też ma pochodzenie – narodził się prawdopodobnie na ulicach miast w Stanach Zjednoczonych, choć na kształt tej dyscypliny sportu wpływ mieli prekursorzy z różnych stron świata, np. z Rosji i Ukrainy. W dużej mierze opiera się na zasadach kalisteniki, czyli ćwiczeniach wykorzystujących obciążenie własnego ciała, ale w porównaniu z nią jest bardziej widowiskowy, bo zawiera elementy gimnastyki sportowej. Street workout można podzielić na dwie kategorie – freestyle w dużej mierze nawiązujący do gimnastyki sportowej i kalisteniki oraz siłowo-wytrzymałościową, w której dopuszczane jest stosowanie dodatkowego obciążenia.
 
Podobieństwa i różnice
  • Zarówno kalistenika, jak i street workout są dyscypliną ogólnorozwojową bazującą na ćwiczeniach z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała
  • Street workout ewoluował jednak bardziej w stronę widowiskowego sportu opierającego się na rywalizacji, czego raczej nie ma w kalistenice.
  • Kalistenika jest pojęciem zdecydowanie bardziej pojemnym – właściwie wszystkie ćwiczenia mające na celu poprawę ogólnej sprawności, a możliwe do wykonania bez żadnego sprzętu i w dowolnej przestrzeni nazwiemy kalisteniką.
  • Street workout jak sama nazwa wskazuje został stworzony z myślą o aktywności w przestrzeni miejskiej i pierwotnie z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury takiej jak murki, schody, słupy, ogrodzenia. Z czasem jego popularność sprawiła, że zaczęły powstawać miejskie place czy też parki specjalnie przystosowane do uprawiania street workoutu. Kolejnym odejściem od pierwotnych założeń było umożliwienie uprawiania tej dyscypliny na siłowniach, co nieco kłóci się z jej przeznaczeniem. Wprawdzie „rasowi” streetowcy uważają, że zamknięte przestrzenie to nie to samo, to jednak czasami w okresie zimowym również szlifują formę na siłowniach.
  • W street workoutcie w kategorii siłowo-wytrzymałościowej możemy wykonywać ćwiczenia kalistenicze z dodatkowym ciężarem, co w przypadku kalisteniki jest sprzeczne z jej podstawowym założeniem. Do takich ćwiczeń należą pompki na poręczach z obciążeniem lub podciąganie na drążku z obciążeniem.
  • Zdecydowanie inny jest przedział wiekowy osób trenujących kalistenikę i street workout. Streetowcy to ludzie młodzi, często nawet nastolatkowie rozpoczynają przygodę z tą dyscypliną zafascynowani jej trudnością, widowiskowością i elementem rywalizacji z innymi. Kalistenika takich atrakcji nie przewiduje. I choć jest fantastycznym, z całą pewnością bardzo zdrowym rodzajem aktywności fizycznej, to jednak wielu osobom może z czasem wydać się po prostu nudna. Ale właśnie w prostocie siła – ćwiczenia kalisteniczne można wykonać wszędzie, zawsze i bez żadnych kosztów. Nic dziwnego, że jej zwolennikami są osoby starsze, często nawet seniorzy, którzy właśnie w ten sposób do późnej starości utrzymują swoje ciało w imponującej formie.
 
Czy to ważne, jaka nazwa?

Jeżeli nie planujesz na razie startu w zawodach sportowych, to śmiało korzystaj z dobrodziejstwa obu dyscyplin. Kalistenika stworzy zdrowy fundament, dzięki któremu będziesz mógł uprawiać każdą dyscyplinę – street workout, crossfit, kulturystykę, sporty walki, czy cokolwiek innego. Natomiast niełatwe, gimnastyczne elementy street workoutu są ciekawą odmianą, która pozwoli ci sprawdzić, w jakiej jesteś formie.
 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9760 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-11
Profesjonalnie i terminowo. Polecam.
2024-12-09
super
pixel