Zalety i wady domowej siłowni

2019-08-09
Zalety i wady domowej siłowni

Szukasz odpowiedniej dla siebie aktywności fizycznej i myślisz, że trening siłowy będzie najlepszym rozwiązaniem? Jeśli tak to pewnie stajesz przed dylematem czy warto kupować karnety, czy może lepiej od razu zainwestować w podstawowy sprzęt treningowy i zagospodarować wolny kąt, który masz w domu na domową siłownię? W poniższym artykule przedstawimy jakie wady i zalety domowej siłowni warto brać pod uwagę.

Zalety treningu w domowej siłowni

Wiele osób, które postawiły na urządzenie siłowni w zaciszu własnego domu jako główny argument za wysuwa oszczędność pieniędzy i czasu. Karnety na siłownie wcale nie są takie tanie, jeżeli podliczymy ich całoroczny koszt. Często koszt wyposażenia, które wystarczy nam do wykonania podstawowego treningu zwróci się w ciągu kilku miesięcy.

Do wykonania skutecznego treningu wcale nie potrzebujemy zbyt dużo urządzeń. Hantle, drążek treningowy, ławka treningowa oraz akcesoria takie jak gumy treningowe, czy piłka bosu wystarczą w zupełności żeby wykonać trening całego ciała o różnym stopniu zaawansowania. Często spora odległość do najbliższego klubu sportowego także zniechęca do marnowania czasu na dojazdy.

Ćwicząc w domu sami ustalamy sobie grafik, nie jesteśmy zależni od godzin otwarcia siłowni, czy ilości ludzi trenujących. Unikasz tym samym tłoku na siłowni oraz komentujących obserwatorów, których także czasem nie brakuje, szczególnie w odniesieniu do kobiet.

Wady treningu w domowe siłowni

Dla części osób wyjście na trening na siłownię i ćwiczenie w większej grupie jest bardziej motywujące. Będąc w domu często rozpraszają naszą uwagę inne rzeczy, bądź nie dajemy z siebie tak duże jak będą w klubie sportowym.

Sporo wadą, zwłaszcza dla osób początkujących, jest brak trenera, który w razie potrzeby zwróci uwagę naszą złą technikę. Jest to bardzo istotne ponieważ złe wykonywanie ćwiczeń nie dość że nie przyniesie spodziewanych rezultatów to jeszcze może przyczynić się do bolesnych kontuzji.

Nawet jeśli mieszkasz we własnym domu i nie musisz zwracać uwagi na sąsiadów za ścianą, musisz liczyć się z pozostałymi domownikami, na przykład śpiącymi dziećmi. Tutaj dobrym rozwiązaniem sytuacji jest m.in. zamontowanie w siłowni mat treningowych, tzw. puzzli, które zabezpieczają podłogę oraz amortyzują odkładane przyrządy, dzięki czemu możesz odbyć trening nie zakłócając ciszy pozostałym domownikom.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9003 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Szybko i sprawnie
2024-07-23
Jakość super. Montaż lekko problematyczny. Jednej osobie byłoby raczej ciężko zamontować.
pixel