Tabata – intensywny trening interwałowy

2019-08-28
Tabata – intensywny trening interwałowy

Tabata to trening, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Ćwiczących przekonuje krótki czas trwania treningów oraz wspaniałe rezultaty. Na czym dokładnie polega ten niezwykle intensywny wysiłek i jakie korzyści daje oraz czy na pewno jest dobrą opcją treningową także dla początkujących?

Na czym polega tabata?

Tabata to rodzaj treningu interwałowego o dużej intensywności. Formuła ta została opracowana przez Japończyka Izumi Tabatę w 1996roku. Profesor Tabata zajmował się szkoleniem japońskich olimpijczyków i właśnie na podstawie ich obserwacji udowodnił naukową skuteczność tego rodzaju treningów. Wykazał, że 4-minutowy trening tabaty może być skuteczniejszy niż nawet godzinny trening aerobowy.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej trening tabaty trwa jedynie 4 minuty i składa się z 8 serii. Na serię przypada 20 sekund intensywnego wysiłku i 10 sekund przerwy na odpoczynek.  Nie ma określonego zestawu ćwiczeń, które należy wykonać, dlatego plan treningowy można modyfikować na wiele sposobów. W trakcie tabaty świetnie sprawdzają się takie elementy jak pompki, przysiady, brzuszki, szybki bieg, wyskoki, czyli ćwiczenia wielostawowe w których wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Tabata może być osobną jednostką treningową, jak i dodatkiem do treningu. Nie należy jednak przesadzać i dać także ciału czas na regenerację.

Imponujące efekty

Powstaje wiele wersji treningowych opartych na założeniach tabaty. Niestety mylące mogą być takie nagłówki jak „tabata dla początkujących”, ponieważ nie jest to odpowiednia forma aktywności fizycznej dla każdego. Nie sprawdzi się na pewno w przypadku osób, które dotąd wolny czas spędzały głównie na kanapie, bądź mają dużą nadwagę. Wykonywana z głową może jednak przynieść imponujące efekty. Świetnie wpływa na kondycję oraz przyspiesza metabolizm, a także zwiększa wytrzymałość organizmu.

Tabata świetnie sprawdzi się u sportowców, którym zależy na maksymalnym podniesieniu wydolności organizmu. Oczekiwane rezultaty przyniesie także osobom ćwiczącym hobbystycznie, jednak wtedy wymaga stopniowego przygotowania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8304 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko ok jesteśmy bardzo zadowoleni zamówienia
2024-05-15
Szybka realizacja zamówienia
pixel