Street workout – zacznij właśnie teraz!

2021-07-05
Street workout – zacznij właśnie teraz! Lato to idealny moment, aby spróbować nowego rodzaju treningu. Street workout, czyli ćwiczenia wymagające wyjątkowej siły i gibkości. Co roku przybywa zwolenników tej niezwykłej dyscypliny. Może czas do nich dołączyć?
 
Inspiracja tak, naśladowanie nie
Początek przygody ze street workout zazwyczaj wygląda podobnie – gdzieś w środku miasta całkiem przypadkiem zobaczymy trenujące na poręczach osoby, które zaimponują nam swoją sprawnością, siłą, umiejętnością pracy całego ciała. I dochodzimy do wniosku, że na tym właśnie powinna polegać wszechstronna sprawność fizyczna. I też tak chcemy.
Jednak w przypadku SW niezwykle istotne są podstawy. Droga do wykonywania takich ćwiczeń jak planche, flaga czy wymyk jest naprawdę długa. Warto inspirować się występami świetnych zawodników, ale zupełnie nie warto próbować ich naśladować, bo to prosta droga do kontuzji i wielomiesięcznego wykluczenia z wszelkich treningów.
 
Czy doświadczenie z siłowni pomaga?
·      Tak, bo umiesz izolować mięśnie. Zapewne masz też w miarę silny chwyt i umiesz utrzymać własny ciężar, np. podczas podciągania się czy ćwiczeń na poręczach lub w zwisie.
·      Tak, bo wiesz, czym jest zmęczenie mięśni i konieczność regeneracji po treningu.
·      Tak, bo zapewne przestrzegasz odpowiedniej diety, aby efekty ćwiczeń nie poszły na marne – to przyda się także podczas treningu SW.
·      Tak, bo wiesz, jak ważny jest plan treningowy.
·      Nie, bo musisz zmienić sposób myślenia - nie ćwiczysz grup mięśniowych, lecz całe ciało.
·      Nie, bo może się okazać, że twoje niezłe wyniki na siłowni i rozbudowane partie mięśni tak naprawdę nie ułatwiają ci w treningu z obciążeniem własnego ciała.
 
Od czego zacząć, jeśli jesteś osobą ABSOLUTNIE POCZĄTKUJĄCĄ?
Od wyczucia własnego ciała i jego ograniczeń. Jeżeli naprawdę dawno nie ćwiczyłeś i przeraża cię myśl o podciąganiu się na drążku, nie rezygnuj. Wykonaj zwis na drążku, pobujaj nogami na boki, zrób w zwisie kilka ćwiczeń na brzuch – unoszenie nóg na wysokość pasa (zgiętych lub wyprostowanych). Brzmi żałośnie? Wcale nie. Każde ćwiczenie pomaga zbudować formę, a w SW jak chyba w żadnym innym sporcie niezwykle ważne są podstawy. Nie wykonasz poprawnego podciągania na drążku, jeśli nie umiesz robić zwisu. Nie wykonasz pompek na poręczach, jeśli nie potrafisz zrobić normalnych pompek. Zamiast myśleć o bardzo trudnych ćwiczeniach, skup się na tych naprawdę podstawowych i naucz się wykonywać je bezbłędnie.
 
Pomóż sobie, jeśli tego potrzebujesz
Osoby trenujące SW prezentują różny poziom – jedni imponują siłą i techniką, inni z uporem dopiero uczą się podstaw i próbują wykonywać pierwsze figury. Ale łączy ich to, że kiedyś nie umieli zupełnie nic. Bycie osobą początkującą nie jest powodem do wstydu, podobnie jak pomaganie sobie przy najprostszych ćwiczeniach.
·      Jeśli nie umiesz poprawnie podciągnąć się na drążku, sięgnij po gumy treningowe, które zapewnią odciążenie podczas treningu. Możesz stopniowo zmniejszać grubość gumy i w ten sposób utrudniać sobie ćwiczenie, aż staniesz się zupełnie samodzielny.
Wstydzisz się ćwiczyć w ten sposób, bo korzystasz z miejskiego street workout park, gdzie trenują dużo lepsi od ciebie? Zamontuj w domu, garażu lub na podwórku drążek do podciągania, na którym będziesz doskonalił swoją technikę i poprawiał siłę.
 
Podstawa street workout, czyli właściwie co?
·      Podciąganie na drążku – poprawne, dokładne i różnorodne – szerokim i wąskim chwytem, do klatki i do karku.
·      Pompki – klasyczne i na poręczach. Wykonywane niezwykle starannie, z zatrzymaniem, a nie „na ilość”
·      Mocne mięśnie brzucha – wytrenowane nie przez kosmiczną liczbę identycznych „brzuszków”, ale przez o wiele trudniejsze wznosy nóg w zwisie, plank, czy ćwiczenia stabilizacyjne z użyciem taśm TRX
Jeśli masz te podstawy już za sobą, pora myśleć o bardziej zaawansowanych ćwiczeniach.
 

Jak wzmocnić mięśnie głębokie?
Przeczytaj u nas na blogu: Jak dbać o mięśnie głębokie?
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.64 / 5.00 9003 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Bardzo długi czas oczekiwania na wysyłkę zamówienia. Sam produkt jest bardzo dobry
2024-07-23
Czekałam długo na zamówienie bo ponad tydzień. A tak wszystko super .
pixel