Jak urządzić domową siłownię?

2018-06-02
Jak urządzić domową siłownię?

Coraz większa część społeczeństwa szuka dla siebie aktywności fizycznej, której chce poświęcić się w wolnym czasie. Zanim jednak wybierzemy się na siłownię lub do klubu fitness w głowie pojawia się milion wymówek. Za daleko, za drogo, nie mam czasu, nie mam ochoty itd. Wymówka zawsze się znajdzie. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest urządzenie własnej mini siłowni we własnym domu, wtedy duża część wymówek straci rację bytu.

Zanim skompletujesz sprzęt

 

Na początku organizowania naszej domowej siłowni należy zastanowić się w którym miejscu możemy wygospodarować wolną przestrzeń. Najczęściej siłownie zlokalizowane są w piwnicy lub na poddaszu. Pamiętajmy, że będziemy musieli pomieścić sprzęt treningowy, a poza tym musimy mieć swobodę ruchów podczas treningów. W zasadzie powinno wystarczyć nam kilka metrów kwadratowych.

Kolejnym ważnym aspektem jest podłoga, która powinna być antypoślizgowa, w celu zapewnienia nam bezpieczeństwa. Wykluczone są płytki i panele, a najlepszym rozwiązaniem będzie korek, który amortyzuje uderzenia i tłumi hałas. Alternatywą jest też gumowa mata lub wykładzina. Warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji wnętrza, a więc warto wybrać pokój z oknem lub zamontować kratkę wentylacyjną.

Wyposażenie siłowni

 

Przed zakupem sprzętu należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie na jakich częściach ciała będziemy się skupiać podczas treningów. Ważne też ile mamy miejsca do dyspozycji i jaki jest nasz budżet. Standardowym wyposażeniem domowej siłowni są hantle, dzięki którym możemy wzmacniać większość mięśni, przede wszystkim górną część ciała. Wiele modyfikacji ćwiczeń pozwala także na modelowanie nóg i pośladków. Warto zaopatrzyć się w hantle o różnej wadze, dzięki czemu dostosujemy ciężar do ćwiczonej partii.

Bardzo funkcjonalnym urządzeniem są drążki treningowe. Istnieją różne modele, montowane w drzwiach, na ścianie lub na suficie. Dzięki temu możemy dostosować wybór do warunków jakie mamy w naszej siłowni. Drążek treningowy pomaga trenować przede wszystkim górne partie ciała.

Kolejnym elementem, który zajmuje niewiele miejsca, a pozwoli trenować wiele mięśni jest zestaw gum treningowych. Mogą się przydać podczas pierwszych prób podciągania się na drążku, ale idealnie sprawdzą się także podczas rozgrzewki i rozciągania.

Urządzenie własnej siłowni jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą ćwiczyć, ale nie mają czasu na dojazd do klubu sportowego lub nie ma w okolicy takiego który nam odpowiada. Już niewielkim kosztem możemy urządzić własne miejsce do ćwiczeń dzięki któremu osiągniemy wyznaczony cel treningowy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Jestem zadowolona z hamaka ☺️
2024-05-22
Towar dostarczony błyskawicznie. Drążek łatwy w montażu, spełnia oczekiwania.
pixel