Czy jest ci potrzebny trener personalny?

2021-07-27
Czy jest ci potrzebny trener personalny?
Motywuje, pilnuje, dba o bezpieczeństwo. I przede wszystkim ma dużą wiedzę i doświadczenie. To zalety trenera personalnego. Czy jednak jego obecność jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu?

Czego można oczekiwać od trenera? Obalamy mity.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego trenera personalnego i podejmiesz decyzję o współpracy z nim, określ, na czym ci tak naprawdę zależy. Nie wszystkie twoje potrzeby wymagają działania z trenerem. A są nawet takie – jak codzienna motywacja, przestrzeganie diety – które wręcz powinny wynikać tylko i wyłącznie z twojej wewnętrznej potrzeby i dyscypliny. Oto najczęściej powtarzane opinie osób, decydujących się na współpracę z trenerem. Zastanów się, które z nich dotyczą również ciebie.
 • „Potrzebuję pracy z trenerem, bo jestem osobą początkującą i nie znam ćwiczeń”
To najlepszy z powodów rozpoczęcia treningów personalnych. Doświadczony trener pokaże ćwiczenia, nauczy techniki ich wykonywania, ułoży plan treningowy. Jak długo powinna trwać wasza współpraca? Czasem wystarczy kilka pokazowych treningów, a czasem jest to wielomiesięczna czy nawet wieloletnia współpraca. To już zależy od relacji trener - podopieczny oraz od możliwości finansowych tego drugiego.
 • „Wracam do sportu po kontuzji/chorobie i potrzebuję kogoś, kto odpowiednio ułoży mi treningi”
To również świetny powód do współpracy z trenerem personalnym. W takim przypadku warto wybrać szkoleniowca, który ma wiedzę z zakresu rehabilitacji i czy fizjoterapii. Ograniczenia ruchowe czy braki siły i wytrzymałości będące wynikiem choroby wymagają odpowiedniego programu usprawniania. Nie każdy trener na siłowni okaże się wsparciem, a wielu może niestety nawet zaszkodzić.
 • „Praca z trenerem zmusi mnie do przestrzegania diety”
Nie licz na to. Trener nie będzie stał przy twojej lodówce i nie będzie zaglądał ci do talerza. Może dać wskazówki dietetyczne, może nawet – jeśli ma odpowiednie kwalifikacje – ułożyć jadłospis, ale jego przygotowanie i przestrzegania to wyłącznie twoje zadanie.
 • „Współpraca z trenerem zmusi mnie do przychodzenia na siłownię”
Jeżeli już teraz wiesz, że do przychodzenia na siłownie będziesz szedł z musu, a nie z chęci, to może jednak warto poszukać innej formy aktywności, np. grupowej, na dworze? Trening na siłowni musi sprawiać przyjemność, a nie kojarzyć się z nudą i obowiązkiem.
 • „Trener pomoże mi szybciej osiągnąć wyznaczony cel”
Z całą pewnością tak. Wspólnie z tobą określi cel, program treningowy i będzie kontrolował postępy. Zastanów się jednak, jak długo chcesz w ten sposób ćwiczyć i czy po zaprzestaniu wspólnych treningów nie nastąpi niemiły spadek formy i motywacji?
 
A zatem… lepiej z trenerem czy samemu?
Wiedza i doświadczenie trenera to ogromne atuty. Obserwując osoby trenujące na siłowni, można dość szybko dojść do wniosku, że połowa osób źle wykonuje ćwiczenia. Ma złą technikę lub niewłaściwie dobiera obciążenia. Często są nawet o krok od kontuzji. Pracując z trenerem, z całą pewnością nie będziesz należał do tej grupy. Wyuczone pod okiem trenera wzorce ruchowe pozostaną z tobą na zawsze. Jeżeli jednak po pewnym czasie wkład trenera będzie się ograniczał do liczenia powtórzeń, mierzenia czasu i sprawnego przygotowania maszyn, to… chyba czas na zmianę. Te czynności z powodzeniem wykonasz sam. Trener musi być nieustającym źródłem inspiracji. Jeśli obawiasz się, że po rozstaniu z trenerem spadnie twoja motywacja, zacznij ćwiczyć z kimś, najlepiej nieco bardziej od ciebie doświadczonym. Będziecie nie tylko asystować sobie podczas trudniejszych ćwiczeń, ale również wzajemnie się motywować.
 
Zdrowy podział obowiązków w teamie trener – podopieczny
Trener Ty, czyli podopieczny
 • Wiedza
 • Inspiracje
 • Doświadczenie
 • Dbałość o bezpieczeństwo
 • Motywacja
 • Zaangażowanie
 • Dyscyplina, także poza czasem treningowym
 • Motywacja
 • Chęć poznawania nowych ćwiczeń i nowych form aktywności
 
Trening dopasowany do twoich potrzeb?
Przeczytaj u nas na blogu: Czy warto ułożyć własny plan treningowy?
 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze.
2024-05-20
Super
pixel