Rodzaje treningów i jaki wybrać dla siebie

2020-07-14
Rodzaje treningów i jaki wybrać dla siebieW sieci, na różnych portalach internetowych i w kolorowych czasopismach spotykamy się często z nazwami treningów - „cardio”, „interwał”, czy „siłowy”. Nie dla wszystkich, zwłaszcza zaczynających zmiany w aktywności fizycznej, mogą to być znane terminy. Jak odróżnić poszczególne treningi od siebie. I który dla siebie wybrać?

Rozróżnienie treningów, nawet dla osób początkujących to podstawa. Nie da się zrealizować celów bez znajomości odpowiednich ćwiczeń. Ważne jest, aby wiedzieć co właściwie chcemy osiągnąć – lepsza sprawność, zbudowanie atrakcyjniejszej sylwetki, a może „zgubienie” kilku kilogramów?

CARDIO


Trening cardio ( trening aerobowy ) jest najlepszym treningiem, jeśli docelowo chcemy schudnąć. Ćwiczenia cardio wzmacniają wydolność serca, zwiększają naszą wytrzymałość oraz poprawiają samopoczucie. Cardio to tak naprawdę zestaw ćwiczeń, który pobudza nasze serce do bardziej wzmożonej pracy. Tak więc niezależnie od tego czy zdecydujesz się na jazdę rowerem, pływanie na basenie, czy bieg, uprawiasz cardio. Efekty treningu cardio to nie tylko utrata kilogramów, ale też poprawa samopoczucia, snu i regulacja metabolizmu. Poza tym wybrane przez nas ćwiczenia pomogą w walce ze stresem. Istotne, aby trening cardio nie trwał krócej niż 30 minut. Cardio nie jest dla wszystkich. Szczególnie osoby chorujące na serce, bądź po zawale powinny skonsultować się z lekarzem. Aby się nie zniechęcić od początku, najważniejsze, aby treningi były umiarkowane. Zbyt duża intensywność sprawi, że szybciej się zmęczymy, zniechęcimy, gdyż po intensywności będziemy się spodziewać skutków „od razu”. A to tak nie działa. Trzeba wyznaczyć sobie realne cele – zacznij od 3 treningów w tygodniu po 30 minut. Pamiętać trzeba o regeneracji – to bardzo ważne. Tak samo jak odpowiednie nawadnianie organizmu. Wodę możesz zastąpić napojem izotonicznym. Zalet cardio jest mnóstwo. Poprawia się praca mięśnia sercowego, który docelowo pracuje wydajniej. Także nasz układ krążenia jest w lepszej kondycji – wszystko to chroni przed chorobami serca, zawałami, miażdżycą i otyłością.

INTERWAŁ


Ćwiczenia interwałowe to ćwiczenia o wysokiej intensywności. Dokładnie takie, gdzie krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplata się z tymi o umiarkowanej intensywności. Maksymalny czas treningu to 25 minut i nie może być on częściej wykonywany niż 3 razy w tygodniu. Główną cechą treningu interwałowego jest to, ze tkanka tłuszczowa spala się po treningu, kiedy organizm potrzebuje następnej dawki energii, aby odżywić i zregenerować organizm. Trening ten jest idealny dla osób, które mają dobrą kondycję fizyczną i jednocześnie nie posiadają dużo czasu, ale są zdeterminowane do by schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę i zredukować tkankę tłuszczową. Jednak warto wiedzieć, że trening interwałowy nie jest dla wszystkich. Osoby z nadwagą, bez kondycji fizycznej, czy te, które do tej pory wystrzegały się wysiłku siłowego, a także po kontuzjach, urazach, czy operacjach mogą go nie wykonać.

ĆWICZENIA IZOMETRYCZNE


Ćwiczenia te polegają na czynnym napinaniu mięśni. Są wykorzystywane do przyrostu mięśni masy oraz siły mięśni, a także przy przeciwdziałać ich zanikom. Są to idealne ćwiczenia dla każdego, w końcu trudno w nich o uraz. Dodatkowo można je wykonywać wszędzie – w biurze, pracy, szkole. Napinanie mięśni łydek, pośladków, czy brzucha nie tylko poprawi sylwetkę, ale też wpłynie na złagodzenie napięcia psychicznego, zniweluje zmęczenie, czy rozdrażnienie. Takie krótkie ćwiczenia kilkuminutowe to idealna gratka do codziennego dbania o sylwetkę. Mimo wszystko łatwo tutaj o przetrenowanie, a co z tym idzie szybkie zniechęcenie. Ćwiczenia powinny trwać do 5 sekund – napinamy mięśnie łyski, trzymamy i puszczamy. Najlepiej, gdy ćwiczenia trwają 5sekund/5-10 sekund odpoczynku.

ĆWICZENIA IZOLOWANE


Ten rodzaj treningu to nic innego, jak ćwiczenia określonej partii mięśni, np.; mięśni skośnych brzucha, czy bocznych ud. Wykorzystuje się tutaj sprzęt siłowy – hantle, atlasy, czy gumy. Ten rodzaj ćwiczeń jest często wykorzystywany w rehabilitacji. Aby zrzucić zbędne kilogramy i spalić tkankę tłuszczową najlepiej stosować ćwiczenia ogólne, które jednocześnie pobudzą do pracy jak największe grupy mięśniowe. Ćwiczenia izolowane są idealne, aby wyrzeźbić sylwetkę i podkreślić kształt mięśni. Nie należy jednak codziennie ćwiczyć tej samej partii mięśni. Ćwiczenia izolowane muszą być różnorodne, a dzięki ich specyfikacji można spokojnie trening wykonywać w domu.

ĆWICZENIA ABS

Ćwiczenia ABS mają na celu wzmocnić i ukształtować mięśnie brzucha. Po krótkiej rozgrzewce rozpoczyna się trening, który jest ukierunkowany na wzmocnienie mięśni prostych i skośnych brzucha. Są to ćwiczenia dla każdego, również dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. ABS to także ćwiczenia z wykorzystaniem ciężarków, które stosowane przy ćwiczeniach brzucha, pośladków, ud i bioder. Dzięki nim nie tylko wyszczuplimy i ujędrnimy dolne partie ciała, ale też zlikwidujemy tkankę tłuszczową. Dlatego ćwiczenia ABS są idealne dla kobiet – użycie hantli, podnoszenie nóg, przysiady, brzuszki.

Niezależnie od tego na jakie ćwiczenia się zdecydujemy, istotne, aby treningi były regularne i dostosowane do naszej kondycji fizycznej. Nie ma co na początek się przetrenować, bo to poskutkuje zniechęceniem do dalszych ćwiczeń. Bardzo ważne jest tez to, że aby ćwiczyć i dbać o swoją sylwetkę nie trzeba wychodzić z domu i wydawać fortuny na siłownie. Potrzebne akcesoria treningowe jak skakanki, maty czy gumy możesz w łatwy sposób nabyć u `nas w sklepie.

Warto dać sobie czas, jak i szanse, aby poprawić kondycję i wygląd sylwetki.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8304 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Pierwsze zamówienie musiałem zwrócić (jedna z poręczy była nieco krzywa i się kiwała na podłodze), kurier odebrał ode mnie paczkę w poniedziałek, a nowe poręcze dostałem już we wtorek o 14! Bardzo sprawna obsługa, a nowe poręcze działają prawidłowo :)
2024-05-20
Super
pixel