Prawidłowe odżywianie i regeneracja osób ćwiczących

2018-06-16
Prawidłowe odżywianie i regeneracja osób ćwiczących

Zaczynając swoją przygodę z regularnymi treningami ludzie często skupiają się tylko na ćwiczeniach. Pracują nad prawidłową techniką i poznają nowe sprzęty, chcąc szybko zobaczyć pierwsze efekty. Większość osób prędzej, czy później przekonuje się jednak, że sam trening to nie wszystko. Niezwykle istotne w całym procesie dochodzenia do formy jest także prawidłowe odżywianie oraz regeneracja.

Co jeść przed treningiem?

Nasze ciało zawsze potrzebuje energii, szczególnie jeśli ma wykonać intensywny trening. Nie oczekujmy od organizmu dużej wytrzymałości, jeśli nie zwracamy uwagi na to co i kiedy jemy. Odżywianie jest nieodłącznym i niezwykle ważnym elementem treningów.20

Przyjmuje się, że przed treningiem należy sięgać po węglowodany. Mitem jest, że organizm przed wysiłkiem potrzebuje tłuszczy. Zmniejszają one bowiem naszą wydolność. Polecanymi produktami przed treningiem są różnego rodzaju produkty zbożowe, np. kasza gryczana, pieczywo razowe, makarony, płatki owsiane, itp.

Niezwykle istotne jest także przyjmowanie płynów tak, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Nie dość, że jest to po prostu niebezpieczne, to na pewno nie pomoże nam w osiąganiu szybszych efektów. O tym powinniśmy pamiętać przez cały dzień, także podczas wizyty na siłowni.

Odżywianie i regeneracja po treningu

Cały proces budowania masy mięśniowej i wytrzymałości nie kończy się na zakończonym treningu. W pierwszej kolejności po wyjściu z sali treningowej powinniśmy pomyśleć o posiłku potreningowym. W tym momencie organizm potrzebuje przede wszystkim cukru oraz białka, który jest budulcem mięśni. Wbrew pozorom przyjmuje się, że ważniejszy jest posiłek po treningu niż ten przedtreningowy.

Każdy kto ćwiczy, bądź uprawia jakiś sport wie co to są spięte i obolałe mięśnie. Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy sobie z nimi poradzić.  Każdy trening powinien być zakończony dokładnym rozciąganiem. Będzie ono z pewnością bardziej komfortowe, jeśli wykorzystamy w tym celu matę treningową. Dodatkowo w tym momencie warto posłużyć się rollerem, który nazywany jest także wałkiem do masażu. Roller, szczególnie ten z wypustkami z pewnością poradzi sobie z nawet najbardziej spiętymi mięśniami. Więcej informacji o regeneracji przy pomocy wałka do masażu znajdziecie tutaj.

Ciało jest „materiałem” z którym możemy bardzo wiele zrobić. To od nas zależy jaką sylwetkę chcemy osiągnąć, jednak zawsze musimy pamiętać, że trening to nie wszystko. Każdy organizm jest inny i reaguje inaczej. Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej diecie dostosowanej do wysiłku oraz o prawidłowej regeneracji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Ok
2024-04-03
Wszystko ok.
pixel