Jak dobrze uderzać w worek treningowy?

2018-07-13
Jak dobrze uderzać w worek treningowy?

Aktualny polski rekord w długości uderzenia w worek treningowy wynosi 15 godzin. Dokonała tego grupa sportowców, którzy boksowali w formie sztafety. Najdłuższa seria uderzenia przez jednego sportowca wynosiła aż 75 min! Na szczęście zwykły trening na worku nie trwa aż tak długo, a mimo to przynosi znakomite efekty. Na jakie rezultaty możemy liczyć i jak dobrze uderzać w worek treningowy?Zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym artykułem.

Trening na worku treningowym – korzyści

Worek treningowy stanowi podstawowe narzędzie treningowe w przypadku sportów i sztuk walki. Nie oznacza to jednak, że sportowcy innych dyscyplin lub osoby trenujący hobbystycznie nie mogą czerpać korzyści z boksowania. Co daje trening na worku bokserskim?

 • Regularny trening na worku pomaga skutecznie spalać tkankę tłuszczową
 • Poprawia wydolność i kondycję organizmu
 • Wzmacnia i buduje mięśnie. Ma szczególny wpływ na mięśnie ramion, tricepsu, mięśni grzbietu i klatki piersiowej
 • Poprawia koordynację ciała, szybkość i zwinność
 • Wzmacnia nadgarstki i ścięgna
 • Pozwala wyładować negatywne emocje i odstresować się
 • Zwiększa tolerancję na ból

Jak uderzać w worek treningowy?

Kluczową kwestią, którą należy wykonać przed rozpoczęciem treningu na worku bokserskim jest rozgrzewka, która powinna trwać około 5-10 minut. Jak się rozgrzewać? Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zwykle wystarczą pajacyki, przysiady, krążenie ramionami, biodrami itp. Dobrym sposobem na skuteczne rozgrzanie się jest skakanie na skakance. Więcej informacji dotyczących skakanki znajdziesz w artykule „trening na skakance – jakie daje efekty?”.

O czym jeszcze należy pamiętać?

 • O zabezpieczeniu dłoni i nadgarstków. Niezbędne okazują się owijki i rękawice, które chronią skórę, usztywniają nadgarstek oraz amortyzują wstrząsy.
 • O odpowiednim ułożeniu dłoni. W momencie uderzania w worek pięść powinna być zaciśnięta, a kciuk ułożony na pozostałych palcach. Należy zachować linię prostą między nadgarstkiem, a przedramieniem.
 • Wbrew pozorom najważniejsza nie jest siła z jaką uderzamy worek, ale szybkość i intensywność ruchów.
 • Trening powinien być wykonywany w seriach. Każda seria to wysiłek trwający około 45 sekund, zakończona 10-15 sekundową przerwą. Cały trening powinien składać się z co najmniej 8 takich cykli. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania warto modyfikować trening zwiększając liczbę serii.

Worek treningowy to propozycja dla szerokiego grona sportowców. Ćwiczenia z jego wykorzystaniem z powodzeniem mogą stać się uzupełnieniem innych treningów. Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla interwałów wykonywanych na bieżni, bądź rowerze, a także treningów cardio, których głównym celem jest spalanie tkanki tłuszczowej i poprawa kondycji oraz wytrzymałości organizmu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.66 / 5.00 8310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Jestem zadowolona z hamaka ☺️
2024-05-21
Przesyłka wysłana z opóźnieniem kilku dni (po interwencji) choć w ofercie zaznaczono, że wysyłka na dzień następny. Wisienką na torcie było to, że paczki (a są dwie) zostały nadane w dwóch różnych terminach. Trochę to wyglądało jakby ktoś po kilku (!) dniach zorientował się, że wysłał niekompletne zamówienie. Trochę słabo....
pixel