Wybór pasa obciążeniowego

Pasy obciążeniowe znajdują zastosowanie nie tylko u profesjonalistów, którzy wykonują codziennie skomplikowane ćwiczenia, lecz i u ludzi, których ciężar ciała do wykonywania ćwiczeń jest niewystarczalny. Przykładem takich ćwiczeń są pompki szwedzkie czy też podciąganie na drążku.
Budowa pasa obciążającego
Najważniejszym elementem pasa jest jego mocna konstrukcja oraz wygoda podczas użytkowania. Taki pas obciążeniowy obowiązkowo powinien być zapinany na klamrę, żeby podczas ćwiczeń nie zsuwał się pod wpływem obciążenia, co może utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonywanie niektórych ćwiczeń.
Warto zwrócić uwagę z jakich materiałów jest wykonany – dobrym wyborem będzie plawil – jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości. Dość popularna skóra naturalna jest dość słabym rozwiązaniem – lubi pękać i jest stosunkowo nietrwała. Miejscem pasa, które najczęściej ulega uszkodzeniu są miejsca uchwytów mocujących obciążenie – tutaj dobrze sprawdzają się trójkątne uchwyty, które w sposób równomierny rozkładają siłę na całą taśmę równomiernie.
Element, na który warto zwrócić uwagę jest też łańcuch na którym mocujemy wszelakiego rodzaju obciążenia i ciężarki – najwytrzymalszym będzie krótkoogniwowy spawany, który daje praktycznie 100% gwarancję, iż obciążenie będzie się solidnie trzymać.
Wygoda użytkowania
Odpowiednio dobrany kształt i rozmiar pasa gwarantują, iż trening zarówno z małym jak i dużym obciążeniem nie będzie dla nas problemem. Zwróćmy uwagę, czy materiał od strony wewnętrznej pasa jest miły w dotyku i nie będzie obcierał, gdyż to właśnie on ma bezpośredni kontakt z ciałem. Wszelakie obtarcia mogą spowodować dyskomfort podczas treningu.
Z upływem czasu do naszego pasa przypinamy coraz to większe obciążenia, także przy zakupie pamiętajmy o sprawdzeniu maksymalnego udźwigu naszego pasa. Zdarza się, że niektóre tanie pasy mają maksymalne obciążenie równe 10kg – czyli bardzo mało w porównaniu z markowymi, które spokojnie wytrzymują aż 150kg!