Rodzaje drążków treningowych

2018-11-16
Rodzaje drążków treningowych

Podciąganie na drążku to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych na siłowniach, zarówno tych domowych, jak i profesjonalnych. Ćwiczenie to wspaniale rozwija przede wszystkim mięśnie grzbietu, ale także mięśnie rąk i brzucha. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drążków, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu, dlatego warto zorientować się jaki będzie dla nas odpowiedni.

Drążki rozporowe

 

Jest to najprostszy dostępny na rynku drążek treningowy. Jego niewątpliwą zaletą jest brak konieczności wiercenia dziur w ścianach. Montowany jest najczęściej w futrynie drzwi na zasadzie rozpierania. Dodatkowo demontaż takiego drążka jest bardzo łatwy. Nie jest montowany na stałe, dlatego dobrze sprawdza się u osób, które nie mają wydzielonego na stałe miejsca do ćwiczeń.

Niestety dość sporym minusem dla osób ćwiczących jest to, że drążki rozporowe są dość wąskie, bo standardowa futryna ma szerokość około 80 cm. Uniemożliwia to w zasadzie podciąganie się w szerokim chwycie. Taki drążek wytrzymuje także najmniejsze obciążenie z wszystkich dostępnych na rynku i jest mniej stabilny.

Drążki mocowane do ściany i sufitu

 

Większe pole do popisu dają drążki mocowane do ściany. Dostępne są proste, jak i bardziej skomplikowane modele, które pozwalają ćwiczyć na różne sposoby. Dają możliwość zrobienia treningu z różnym rozstawem ramion i ustawieniem dłoni. W przypadku takiego typu drążków istotne jest ich odpowiednie zamontowanie. W celu zagwarantowania odpowiedniej stabilności najlepiej wybierać te mocowane na co najmniej 6 kołkach rozporowych.

Jeśli chodzi o komfort użytkowania sprzętu warto wybierać te, które mają wspornik o długości co najmniej 50-60 cm, dzięki czemu ćwiczący ma wystarczająco dużo wolnej przestrzeni od ściany. Bardziej rozbudowane modele posiadają regulację. Osoby o większej muskulaturze muszą także zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie jakie jest w stanie wytrzymać drążek.

Podobne cechy posiadają drążki mocowane do sufitu. Z reguły są mniej rozbudowane, ale ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca. Przy montażu tych drążków powinno zachować się jeszcze większą ostrożność, niż w przypadku tych wyżej opisanych, by mieć gwarancję bezpieczeństwa.

Drążek treningowy to idealny sprzęt do domowej siłowni, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca, a dodatkowo dostępny jest w przystępnej cenie. Dzięki wielu modyfikacjom ćwiczeń pozwala na intensywny trening górnej części ciała zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-29
Sprzęt dobrej jakości, jestem zadowolony z zakupu.
2023-11-29
Super
pixel