Prawidłowe wykonywanie pompek

2018-12-03
Prawidłowe wykonywanie pompek

Pompki to jedno z ćwiczeń, które znają wszyscy. Większość z nas robiło je w szkole na lekcjach W-F, a mężczyźni z pewnością znają je z wojska. Dla dużej części osób aktywnych fizycznie pompki są stałym elementem treningu. Jak się okazuje, pomimo tego, że ćwiczenie wydaje się proste, wielu osobom sprawia trudności i w zasadzie tylko niewielka część wykonuje je w pełni poprawnie.

Prawidłowa, klasyczna pompka

Istnieje bardzo wiele różnych odmian omawianego ćwiczenia, natomiast podstawową wersją są pompki klasyczne i od ich opanowania należy zacząć naukę. Jeżeli nie opanujemy podstawowej, klasycznej wersji nie ma sensu wykonywać innych modyfikacji ćwiczenia. O czym w takim razie należy pamiętać? Przede wszystkim podczas pompek ciało cały czas powinno być ustawione w linii prostej. Należy w takim stopniu napiąć mięśnie brzucha, pleców, pośladków i nóg, aby uniknąć zapadania się kręgosłupie lędźwiowym, co jest bardzo częstym błędem.

Ważne jest też ustawienie stóp i rąk. Stopy powinny być złączone lub ustawione blisko siebie. Ręce należy ustawić na szerokość barków i na wysokości klatki piersiowej oraz oprzeć na otwartych dłoniach. Podczas uginania rąk łokcie powinny być utrzymywane cały czas blisko tułowia. Podczas ćwiczenia należy schodzić nisko, tak aby między mostkiem, a podłożem zostawała przerwa wielkości mniej więcej zaciśniętej pięści.

Uchwyty do pompek

W momencie, gdy do perfekcji opanujemy pompki klasyczne i jesteśmy w stanie wykonać chociaż dwie serie po 20 powtórzeń możemy zacząć przygodę z kolejnymi wersjami tego ćwiczenia. Ciekawym urozmaiceniem treningów są uchwyty do pompek. Jest to niedrogi i zajmujący niewiele miejsca sprzęt, a daje możliwość wykonywania pompek w większym zakresie ruchu, co ma duże znaczenie w kształtowaniu mięśni. Dzięki uchwytom klatka piersiowa może znaleźć się poniżej poziomu dłoni, co umożliwia rozciąganie jej mięśni, a powrót do pozycji początkowej wymaga więcej siły niż w klasycznej pompce. Dodatkowo uchwyty do pompek mogą być stosowane także do innych ćwiczeń, pomocne są w ćwiczeniach kalistenicznych, wystarczy wykazać się tylko odrobiną kreatywności.

Pompki to bardzo popularne ćwiczenie. Prawidłowo wykonana może przynieść bardzo dobre efekty, dlatego warto wpleść ją w nasz trening i sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze ciało.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-29
Bardzo dobrej jakości stojaki. Szybka wysyłka.
2023-11-28
bardzo dobra godna polecenia
pixel