Odpowiednie nawodnienie organizmu

2018-09-17
Odpowiednie nawodnienie organizmu

Woda, to ponad połowa masy naszego ciała, która jest odpowiedzialna za wszystkie procesy fizjologiczne. Dlatego ważne jest, aby zawsze dbać o jej odpowiedni poziom, zwłaszcza przy intensywnych treningach siłowych. Odczucie pragnienia zaczyna się przy około 2% odwodnienia organizmu, a 5% odwodnienia zmniejsza naszą wydajność fizyczną o prawie 30%.

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie?

Najlepszym wyborem jest woda mineralna, w której występuje wapń i magnez. Dzienna dawka płynów u dorosłego człowieka powinna wynosić 2,5l wody dziennie u mężczyzn, a i kobiet 1,5l. Wliczamy do tego także zupy, owoce, warzywa oraz napoje gorące jak kawa czy herbata. Przy treningach siłowych, dobrym wyborem będą napoje izotoniczne, które nie tylko dobrze nawadniają, ale również uzupełniają straty sodu w organizmie.

Jak sprawdzić czy jesteśmy nawodnieni?

Najlepszym i niezawodnym sposobem na ocenę naszego nawodnienia, pozostaje obserwacja koloru naszego moczu. Po jego kolorze jesteśmy w stanie osądzić czy przejmowana ilość płynów jest wystarczająca, czy jednak w naszym ciele brakuje wody. Kolor jasny, oznacza że jesteśmy właściwie nawodnieni, natomiast kolor ciemny wskazuje na odwodnienie. Normalne jest, gdy po przebudzeniu mamy bardzo ciemny kolor moczy, gdyż podczas snu nie spożywaliśmy żadnych napojów.

Woda gazowana czy niegazowana?

Zarówno jedna jak i druga posiada swoje zalety i wady. Zaletą wody gazowanej jest fakt, iż posiada dwutlenek węgla, który wzmaga wytwarzanie moczu i zarazem wchłaniania się wapnu i magnezu. Natomiast woda niegazowana posiada więcej składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem jest picie wody niegazowanej przed treningiem, natomiast gazowanej zaraz po treningu.

Jak widać odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa nie tylko podczas treningów, ale także w codziennym życiu, aby nasz organizm pracował wydajnie i abyśmy mieli energię do codziennych zajęć i dobre samopoczucie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Obsługa na najwyższym poziomie! POLECAM !!!
2023-11-28
Bardzo dobry sklep. Wiele dostępnych produktów. Szybka realizacja zamówienia.
pixel