2019-03-14

Jaki roller wybrać i jak go używać?

Wałki do masażu, nazywane także rollerami w ostatnim czasie zyskały dużą popularność. Jeszcze kilka lat temu o ich istnieniu słyszeli w zasadzie jedynie fizjoterapeuci, masażyści i sportowcy. Teraz stał się niezbędnym wyposażeniem klubów sportowych, ale i domowych siłowni.

Zasada działania rollera

Rollowanie to rodzaj automasażu, gdzie dochodzi do nacisku tkanek miękkich ciała, do których zaliczamy mięśnie, powięź oraz więzadła. Ucisk tkanek miękkich pod ciężarem ciała do powierzchni rolki powoduje, że tkanki te ulegają stopniowemu rozluźnianiu. Efekty kilkuminutowej sesji na tego typu sprzęcie porównuje się do intensywnego masażu sportowego przeprowadzanego przez specjalistę. Rollowanie nie powinno jednak zastępować tradycyjnego rozciągania po treningu.

Wybór rollera

Na rynku dostępnych jest ogromny przekrój wałków do masażu. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne wersje kolorystyczne, wałki o różnym rozmiarze oraz strukturze. Wyboru należy dokonać uwzględniając zarówno typ sylwetki, rodzaj aktywności sportowej i część ciała, która będzie poddawana rozluźnianiu. Z reguły przyjmuje się, że osoby mające mało tkanki tłuszczowej i mięśniowej powinny wybierać rollery gładkie, bez wypustek, które są zdecydowanie bardziej delikatne. Osoby z rozbudowaną tkanką mięśniową mogą spokojnie wyposażyć się w wałek z wypustkami. Siłę działania można dodatkowo regulować stopniem nacisku ciała do rolki, dlatego nawet osoby szczupłe mogą próbować sił na rollerach twardszych.

Sposób rollowania

Na rollerze można „rozbić” większość mięśni, które ulegają napięciom, czy to podczas intensywnego treningu, czy też wykonywania podstawowych czynności domowych. Może dać także sporą ulgę osobom, które większość dnia spędzają siedząc za biurkiem. Taki automasaż na rollerze nie jest też czasochłonny, ale wymaga trochę skupienia, ponieważ warto rozluźniać dane mięśnie powoli, zatrzymując się na chwilę w miejscach szczególnie bolesnych. Zaleca się przerolować jedną partię około 8-10 razy. Taki trening dobrze jest wykonywać po aktywności fizycznej, wtedy na pewno poczujemy różnicę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7439 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-06
Sprzęt zgodny z opisem Zdecydowanie polecam
2023-12-04
Towar, wysyłka, cena, wszystko na 5
pixel