Jak wybrać odpowiedni pas kulturystyczny?

Treningi siłowe przynoszą bardzo dobre rezultaty, dlatego mają wielu zwolenników. Jednak należy pamiętać, że w przypadku ćwiczeń z dużym obciążeniem jeszcze bardziej istotne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Przydatne są także niektóre akcesoria treningowe, które zarówno poprawiają komfort ćwiczeń i gwarantują bezpieczeństwo. Dla osób, które podnoszą ciężary o wadze równej lub większej niż masa ciała zalecane są pasy kulturystyczne. Jak wybrać odpowiedni i kiedy go używać?
Wybór pasa kulturystycznego
Zadaniem pasa kulturystycznego jest minimalizowanie przeciążeń kręgosłupa, które mogą prowadzić do kontuzji. Pasy kulturystyczne są łatwo dostępne w wielu sklepach ze sprzętem sportowym. Wybór jest spory – występują w różnych wariantach zarówno, jeśli chodzi o szerokość, jak i o długość. Dostępne są także pasy wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są pasy ze skóry naturalnej, ale część osób preferuje tworzywa syntetyczne np. neopren. Trudno powiedzieć, które są lepsze. Wybór zależy od subiektywnych preferencji trenującego.
Wybierając pas trzeba zwrócić uwagę, żeby dobrze przylegał do ciała, ale jednoczenie nie krępował ruchów, ponieważ wtedy będzie przeszkadzał podczas treningu. Niezwykle istotna jest także jego szerokość, aby mógł dobrze podpierać kręgosłup. Jeżeli mamy problem z dobraniem odpowiedniego modelu warto poprosić o radę specjalistę.
Kiedy stosować pasy treningowe?
Pasy treningowe powinny byś stosowane podczas ćwiczeń w których nadwyrężana jest dolna część kręgosłupa. Pomoże on wtedy ustabilizować odcinek lędźwiowy. Sprawdzi się przede wszystkim w trakcie wykonywania: martwego ciągu, wyciskania, czy przysiadów ze sztangą.
Należy jednak pamiętać że pas kulturystyczny spełnia swoją funkcję jedynie w przypadku intensywnego treningu z dużym obciążeniem. Absolutnie nie można go nosić podczas całego treningu, ponieważ może przynieść więcej szkody niż pożytku. Specjaliści uczulają przed zbyt częstym i długotrwałym stosowaniem pasów, ponieważ może przyczynić się to do osłabienia mięśni stabilizujących. Dlatego trzeba zachować rozwagę i nosić je tylko wtedy, gdy faktycznie są potrzebne.