Jak trenować mięśnie brzucha?

2019-02-03
Jak trenować mięśnie brzucha?

Mięśnie brzucha są jedną z najczęściej trenowanych partii ciała, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy znają tradycyjne brzuszki, czy popularny zestaw 6 Weidera. Jednak wbrew pozorom wcale nie są to najlepsze i najefektywniejsze ćwiczenia na brzuch. W poniższym artykule wskażemy jak ćwiczyć i na co zwracać uwagę poza treningiem, aby szybko osiągnąć zamierzony efekt.

Jak zacząć trening mięśni brzucha?

Mięśnie brzucha mają dość delikatną budowę, dlatego ulegają dość szybkiemu zmęczeniu. Zaleca się, aby trening tych partii nie był wykonywany częściej niż 2-3 razy w tygodniu w celu zapewnienia im odpowiedniej regeneracji. Przy planowaniu treningów należy pamiętać o tym, że brzuch jest często aktywowany także przy sesjach treningowych dedykowanym innym mięśniom. Plan treningowy powinien być tak skonstruowany, aby nie obciążać nadmiernie żadnych mięśni. Ćwiczenia najlepiej rozpocząć od dolnych partii oraz mięśni prostych brzucha, a kończyć na mięśniach skośnych.

W przypadku gdy trening brzucha jest oddzielnym treningiem optymalnym rozwiązaniem jest wybór 5-6 ćwiczeń i wykonywanie ich w 3-4 seriach po 20-25 powtórzeń. Inaczej postępuje się, gdy ćwiczymy brzuch razem z innymi partiami. Wtedy wystarczą 3 ćwiczenia, także w 3-4 seriach po ok.25 powtórzeń.

Sprzęt ułatwiający trening mięśni brzucha

Ćwiczeń na mięśnie brzucha jest bardzo wiele. O technikę wykonywania ćwiczeń najlepiej pytać wykwalifikowanych trenerów, tym sposobem unikniemy kontuzji oraz braku efektów spowodowanych złym wykonywaniem ćwiczeń. Dlatego tutaj wskażemy którym sprzętem na siłowni warto się zainteresować. Bardzo popularnym sprzętem znajdującym się praktycznie w każdej siłowni jest ławka skośna. Na niej możemy zrobić trening zarówno na proste, jak i skośne mięśnie brzucha. Bardzo dobre efekty daje także podciąganie na drążku. Wbrew pozorom daje on możliwość wykonywania wielu modyfikacji ćwiczeń, po których na pewno poczujemy brzuch. Dość niepozornym sprzętem są kółka treningowe. Trening z ich użyciem jest dość intensywny, a dodatkowo poprawia koordynację ruchową i równowagę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-28
Obsługa na najwyższym poziomie! POLECAM !!!
2023-11-28
wszystko zgodnie z zamówieniem
pixel