Jak prawidłowo dobrać obciążenie do treningu?

2018-10-29
Jak prawidłowo dobrać obciążenie do treningu?

Istotą treningu siłowego jest wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem. Dlatego dla ćwiczących siłowo takie przyrządy jak hantle, kettlebell, gryfy z obciążeniem, czy drążki treningowe na których wykorzystuje się własną masę ciała są dobrze znane. Ten typ treningów jest odpowiedni dla osób, którym zależy na wyrzeźbieniu ciała, spaleniu tkanki tłuszczowej lub na zwiększeniu siły. W celu uzyskania zamierzonego celu treningowego kluczowe jest wybranie odpowiedniego obciążenia.

Po pierwsze technika

Wiele osób zaczynając swoją przygodę z treningiem siłowym przecenia swoje możliwość i podejmuje się zbyt dużych ciężarów. Skutkiem tego mogą być bardzo przykre kontuzje, które mogą nawet całkowicie wykluczyć z uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Początkowe treningi ze zbyt dużym obciążeniem mogą skutecznie zniechęcać do kolejnych także za sprawą dużych zakwasów i braku widocznych efektów. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinna być nauka poprawnego wykonywania ćwiczeń. Dopiero po opanowaniu ćwiczenia pod względem techniki powinno się szukać optymalnego ciężaru. Najczęściej spotyka się sytuacje gdzie, kobiety wybierają zbyt lekkie obciążenie, podczas gdy mężczyźni wręcz przeciwnie i próbują podołać zbyt dużym ciężarom.

Optymalne obciążenie

Wybór obciążenia o dobrej masie nie jest łatwe, ponieważ zależy od wielu aspektów. Na pewno należy wziąć pod uwagę cel treningowy, ale także rodzaj partii mięśniowej, którą chcemy wytrenować. Innych bodźców potrzebują duże grupy mięśniowe, które wymagają dłuższego wysiłku, a inaczej zachowują się mniejsze mięśnie, które lubią trening krótki, ale intensywny. W każdym przypadku powinno się dążyć do osiągnięcia maksymalnego zmęczenia mięśni, ale cały czas pamiętając o technice. Jeśli ostatnie powtórzenia wykonujemy niepoprawnie technicznie, należy zmniejszyć obciążenie. Natomiast jeśli podczas ostatnich powtórzeń nie czujemy zmęczenia mięśni, śmiało możemy zwiększyć ciężar. Po kilku jednostkach treningowych osoba ćwicząca nie powinna już mieć problemów z dobraniem odpowiedniego obciążenia.

Istnieją różne metody treningowe, dlatego początki na siłowni nie zawsze są łatwe. Czasami warto poprosić o pomoc trenera, który indywidualnie przygotuje plan treningowy, dopasowany konkretnie pod potrzeby osoby ćwiczącej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 7427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-29
Super
2023-11-28
Bardzo dobry sklep. Wiele dostępnych produktów. Szybka realizacja zamówienia.
pixel